7/24 Veteriner Hekim Destek Hattı Tel: 0212 263 31 10
Anasayfa  >  SIK SORULAN SORULAR


Aşılar

 • Kedimin aşılarına ne zaman başlamalıyım ?

  Yavru kedilerin aşılamasına eğer bir hastalık söz konusu değilse 7 - 9 haftalıkken başlanabilir. Bu  konuda en iyi zamanlamayı veteriner hekiminiz yapacaktır.

 • Aşılardan önce veya sonra yıkama yapmamda bir sakınca varmı ?

  Zorunluluk olmadıkca kedileri yıkamaya gerek yoktur. Eğer mutlaka yıkamak gerekiyorsa aşıdan en az 2 - 3 gün önce ve 4 - 5 gün sonra yıkayabilirsiniz.

 • Yavru kedim aşıdan sonra halsizleşti ve sürekli uyumak istiyor. Sebebi nedir ?

  Bazı durumlarda bünyeye bağlı olarak aşılamadan sonra uyku hali, ateş yükselmesi ve iştahsızlık gibi belirtiler görülebilir. Ancak bu durum uzun süreli değildir ve genellikle 1 gün içinde düzelir.

 • Kedimin aşıları bitmeden dışarı çıkarmam da tehlike varmı ?

  Evet. Kedinizi aşıları bitmeden dışarı çıkarmak onu bağışıklık sistemi oturmadan hastalık riski ile karşı karşıya bırakmak demektir. Bunun nedeni sokak kedilerinin aşısız olmaları dolayısıyla da hastalık taşıma ve bulaştırma risklerinin daha fazla olmasından kaynaklanmaktadır. Kedinizin ne zaman dışarı çıkması gerektiği konusunda veteriner hekiminiz size yol gösterecektir.

 • Aşıları bitmemiş yavru kedimi aşıları olan yetişkin bir kediyle oynatabilir miyim ?

  Yetişkin kediler aşılı olduklarında hastalıktan korunurlar fakat bu onların aşısını oldukları bazı hastalıkları taşımalarına engel değildir. Bu yüzden aşısız bir yavru kediyle bir araya getirilmemelidirler. Ancak kendi evinizde bulunan, aşıları yapılmış ve dışarıya çıkmayan yetişkin kedinizle bir araya getirmenizde bir sakınca yoktur.

 • Aşı tekrarı var mıdır, varsa ne kadar zaman da bir yaptırmalıyım ?

  Evet vardır. Bunlardan,

  KUDUZ aşısı her yıl ,

  KARMA aşısı her yıl ,

  LEUKEMIA aşısı her yıl ,

  KİST aşısı ise genellikle 3 ayda bir tekrarlanır.

 • Aşılar alerji yapabilirmi ? Eğer alerji oluşursa tehlike yaratırmı ?

  Aşılarda bütün ilaçlar gibi nadirende olsa allerji yapabilir. Allerji 10 - 15 dakika veya 1 - 2 saat sonra kızarıklık, titreme, yüz ve göz çevrelerinde ödem v.s. gibi belirtilerle ortaya çıkar. Müdahele edildiğinde kısa sürede belirtiler kaybolur ve hasta normal yaşama döner. Nadir de olsa bazı hastalarda belirtilerin kaybolması zaman alabilir.


Sitemizde yasal düzenlemelere uygun çerezler kullanmaktayız. Detaylar ile "Aydınlatma ve Rıza Metni" için tıklayınız.