7/24 Veteriner Hekim Destek Hattı Tel: 0212 263 31 10
Anasayfa  >  SIK SORULAN SORULAR


Genel Bilgiler

 • Kedim çok sık pireleniyor ne yapabilirim ?

  Kedinizdeki pire ile mücadele için pire tasmaları, pire damlaları ve spreyleri düzenli bir şekilde kullanılmalıdır. Ayrıca pireler evinizde halı, saksı dipleri ve benzeri çeşitli yerlerde de yaşayabilirler. Bu nedenle yoğun pire olduğu durumlarda evinizde de ilaçlama yapmanız iyi olacaktır.

 • Erkek kedim çiş yaptığı zaman çok kokulu oluyor. Sebebi nedir ?

  Erkek kediler erişkinliğe ulaştıkları dönemde ve sonrasında işaret bırakmak için evin her tarafına ağır kokulu idrar bırakırlar. Bu kokunun sebebi testislerden salgıladıkları testesteron hormonudur. Bu hormon onun çiftleşmesini ve üremesini sağlar.

 • Kedimi her gün fırçalamam gerekirmi ?

  Evet, mümkünse kedinizi her gün fırçalamanız iyi olur. Bu onun ölü tüylerini almanızı sağlar ve kedinizin yalanarak fazla tüy yutmasınıda engeller. Özellikle uzun tüylü kedilerde her gün fırçalama yapılması tüylerin keçeleşmesini engellediği gibi pire gibi dış parazitlerin keçeleşmiş tüyler arasında çoğalmalarını da engeller. Bu fırçalamalar aynı zamanda evinize tüy dökülmesini de azaltır.

 • Kedimi yıkamamda bir sakınca varmı ?

  Elbette zorunlu kaldığınızda kedinizi yıkayabilirsiniz. Ancak kediler temizliklerine düşkün hayvanlardır ve sürekli yalanarak kendi temizliklerini yaparlar. Gereksiz yere ve sürekli yıkanan kedilerin yalanarak temizlenme alışkanlığının ortadan kalkabileceği ihtimalini göz önünde bulundurun.


Sitemizde yasal düzenlemelere uygun çerezler kullanmaktayız. Detaylar ile "Aydınlatma ve Rıza Metni" için tıklayınız.