7/24 Veteriner Hekim Destek Hattı Tel: 0212 263 31 10
Anasayfa  >  SIK SORULAN SORULAR


Üreme

 • Dişi köpeğimi çiftleştirmek istiyorum. Çiftleştirmeden önce ne yapmalıyım ?

  Köpeğinizi çiftleştirmeden önce veteriner hekiminizle görüşerek gelişiminin tamam olup olmadığını, kemik yapısının uygun olup olmadığını öğrenin. İç ve dış parazit tedavisini yaptırın. Çiftleşmeye uygun günler ise genel olarak regl süresinin 9 - 13. günleri arasıdır (bazı köpeklerde bu 6-10 günleri arasıdır).

 • Köpeğim hamile iken yemek düzeninde bir değişiklik yapmalımıyım ?

  Doktorunuz köpeğinizin hamile olduğunu teyit etmişse (elle muayene veya ultrason ile teşhis) yapmanız gereken onu dengeli oranlarda vitamin, kalsiyum, protein, mineral ve yağ içeren profesyonel bir hazır mama ile beslemektir. Bugün piyasada hamile köpekler için kullanılabilecek bir çok hazır mama vardır.

 • Köpeğim çiftleştikten sonra kaç günde doğurur ?

  Köpekler genel olarak 60 - 62. günde doğururlar. Ancak nadir olmakla birlikte 70. günde doğum yapan köpekler de görülmüştür.

 • Köpeğim yardımsız doğum yapabilir mi ?

  Köpekler genelde doğum sırasında yardıma ihtiyaç duymazlar. Size düşen bir parça pamuk, biraz ip, biraz tentürdiyot ve bir makastır. Doğan yavruların göbek kordonlarını keserek (kordonun 2 cm kadar kısmı göbek üzerinde kalacak şekilde ip ile bağlayın ve ipin 1 cm kadar ilerisinden kesin ve tentürdiyot sürün) ona yardım edebilirsiniz. Ancak siz yinede doktorunuzun telefonunu el altında bulundurmayı ihmal etmeyin.

 • Anne yavrulardan birisini sürekli olarak dışlıyor. Sebebi nedir ?

  Köpekler doğadan gelen içgüdü ile yetersiz ve sağlıksız yavruları hissederler ve onlardan kurtulmaya çalışırlar. Bunun sebebi ise gıdadan tasarruf ederek diğerlerinin daha iyi beslenmesini sağlayarak onların yaşam şansını artırmaya çalışmaktır. Bu durumdaki yavruları siz uygun bir biberonla beslemeye çalışın yada kontrolu olarak annenin yanında tutarak süt emmesini sağlayın.

 • Doğumdan sonra yavruları en erken ne zaman verebilirim ?

  Yavruların en erken verilebilecekleri zaman en az 1,5 aylık oldukları zamandır. Daha önce vermek anne sütünün eksik alınması nedeniyle yavrunun gelecekteki yaşamını olumsuz etkileyebilir.

 • Köpeğimi hiç doğurmadan kısırlaştırmam zararlı mıdır ?

  Köpeğinizi hiç doğurtmadan kısırlaştırmanın onun yaşamı üzerinde hiç bir olumsuz etkisi yoktur. Aksine köpeğinizi ilerde bir takım olabilecek problemlerden de (meme tümörleri, rahim ve yumurtalık hastalıkları) koruyacaktır.

 • Kısırlaştırma köpeğimin karakterini olumsuz etkiler mi ?

  Kısırlaştırma operasyonu dişi yada erkek olsun köpeğinizin karakterini olumsuz yönde etkilemez. Aksine bazı agresif erkek köpeklerin daha sakin ve uyumlu olmasını sağlayabilir.


Sitemizde yasal düzenlemelere uygun çerezler kullanmaktayız. Detaylar ile "Aydınlatma ve Rıza Metni" için tıklayınız.