7/24 Veteriner Hekim Destek Hattı Tel: 0212 263 31 10
Anasayfa  >  SIK SORULAN SORULAR


Beslenme

 • Anne yavrularından sürekli kaçıyor ve onları beslemek istemiyor. Ne yapabilirim ?

  Yavrular büyüdükçe tırnakları ve damakları sertleşir. Bu durum süt emme sırasında annenin memelerinin daha fazla tahriş olmasına neden olur. Tahriş nedeniyle canı yanan anne yavrularından uzak kalmaya çalışır. Bu nedenle annenin memelerini sık sık kontrol ederek bir parça seyreltilmiş biokadin ile temizleyin ve bepanthol krem sürün. Tahrişin ağır olduğu durumlarda mümkün olduğu kadar yavruların kontrolunuz da beslenmesini sağlayın.

 • Köpeğimi ev yemeği ile beslemem zararlı mıdır ?

  Köpeğinizi ev yemeği ile beslemeniz belli kurallara uyduğunuz sürece zararlı değildir. Bu kuralları şöylece sıralayabiliriz.

  Kesinlikle sakatat vermeyin.
  Fazla yağlı yiyeceklerden uzak tutun.
  Baharatlı gıdalar vermeyin.
  Doktorunuzdan hangi proteinleri (kırmızı et, beyaz et, balık) kullanabileceğinizi öğrenin. Çünkü bu köpeğinizin sağlık durumuna göre değişebilir.
  Gıdasındaki tuz oranını yine onun sağlık durumuna göre ayarlayın. Örneğin, böbreklerinde bir rahatsızlık söz konusu ise bu çok önemli bir faktör olabilir.
  Gıdadaki protein ve lif oranı dengesini koruyun. Bu sağlıklı bir sindirim için çok önemlidir.
  Tek yanlı beslenme eğilimi olan köpeklerde mutlaka ve mutlaka vitamin ve mineral takviyesi yapın.
  Sık sık ishal yada kabız olduğunda doktorunuzla konuşarak diyetini tekrar düzenleyin.

 • Ev yemeği ile profesyonel hazır mamalar arasında ne fark vardır ?

  Profesyonel mamalar petlerin yaş durumları, boyutları, vitamin ve mineral ihtiyaçları, sağlık durumları, protein ve lif ihtiyaçları detaylı bir şekilde gözetilerek yapılmışlardır. Dolayısı ile böyle bir gıda ile beslenen petler sağlıklı ve dengeli bir şekilde gelişerek cinsinin tüm özelliklerini gösterebilmektedirler. Ev yemeklerinde ise bu dengeyi sağlamak oldukça zordur ve tüm kurallara uyularak hazırlanmak istenirse oldukça pahalı ve zahmetlidir. Diyelim ki tüm bunları sağladınız ve ev yemeği verdiniz. O zaman da sindirim sistemi problemleriyle uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. Yani bir gün ishal olurken diğer bir günde kabız olabilir. Başka bir sakıncada damak tadına göre seçim yapan petler çoğunlukla tek bir çeşit üzerinde yoğunlaşmak da ve bu da tek yanlı beslenmeye yol açmaktadır.

 • Yavru sayısı çok fazla. Köpeğim hepsini besleyemiyor. Nasıl yardımcı olabilirim ?

  Bazı ırklar (Dalmatian, Kurt, Doberman gibi) fazla sayıda yavru yaparlar. Doğal olarak anne sütü tüm yavrular için yeterli olmaz. Bu durumda yavruların bir kısmının beslenmesinde sizin yardımınız gerekebilir. Bunun için bir biberon (piyasada ucu özel yavru köpek biberonları vardır) vasıtası ile hazır yavru köpek süt tozunu sulandırarak veya diyet süt kullanabilirsiniz.


Sitemizde yasal düzenlemelere uygun çerezler kullanmaktayız. Detaylar ile "Aydınlatma ve Rıza Metni" için tıklayınız.