7/24 Veteriner Hekim Destek Hattı Tel: 0212 263 31 10
Anasayfa  >  KÜTÜPHANE > Kedi Bilgileri > PERSİAN IRKI KEDİLERDE DİŞLERDE KAPANIŞ BOZUKLUĞU


Persian Irkı Kedilerde Dişlerde Kapanış Bozukluğu 28.10.2003Özellikle brachiocephalic ırklar olarak bilinen Persian ırkı kedilerde küçük bir baş, kısa ve düz bir burun şeklinden kaynaklananan bu ortodontik (Dental-Sceletal Malocculition) sorun büyük oranda genetik yapıyla ilgilidir. Ancak, dişlerde ve çene kemiklerinde görülen gelişim bozuklukları da önemli bir faktördür.

Dişlerin boyut ve diziliş olarak anormal bir yapıda olması yanında çene yapısındaki orantısız gelişime bağlı olarakta şekillenebilen bu bozukluk alt çene veya üst çenedeki dişlerde görülebilir. Dişlerle ilgili olduğunda dental, çene yapısı ile ilgili olduğunda sceletal malocculation olarak adlandırılmaktadır. 

Özellikle incisiv dişler ve canin dişlerde görülen orantısız uzunluk veya düzensiz diş dizilimi nedeniyle oluşan kapanış bozukluğu ( dental malocculation ) gelişme döneminde görülen düzensizliklerden kaynaklanmaktadır. Örneğin süt dişlerinin geç veya erken dökülmesi çarpık diş diziliminin temel nedenidir. Alt çenenin uzun olması nedeniyle şekillenen kapanış bozuklukları ise genetik nedenlerden ( brachiocephalic kafa yapısı ) kaynaklanmaktadır.

Kapanış bozuklukları fiziksel olarak rahatsızlık vermesede pek çok sorunu beraberinde getirebilir. Çiğneme ve yutkunma güçlüğü yanında sindirim sistemi ile ilgili sorunlar yaşanmasına da neden olabilen kapanış bozuklukları ileri boyutlarda olduğunda besinlerin kavranamaması gibi bir soruna da neden olabilir. Özellikle çene yapısından kaynaklanan bozuklukların genetik olarak görüldüğü Persianlar, yiyeceklerini dilleri ile kavrayarak alırlar.

Dişlerde görülen çarpık dizilim, iki sıralı diş gibi şekilsel bozukluklar ve çiğneme güçlüğü yanında tartar oluşumunu kolaylaştıran bir faktördür. Bu durum ağız sağlığı yönünden büyük önem taşımaktadır. Tartara bağlı olarak gözlenebilecek diş eti çekilmesi, gingivitis, diş çürükleri ve diş kayıpları dolaylı olsada ağız yapısındaki bozukluğa bağlı olarak sık sık karşılaşılan sorunlardır.

Persianlarda genetik yapıyla ilgili olarak şekillenen çene ile ilgili hafif kapanış bozukluklarında herhangi bir tedavi uygulanmaz. Ancak ileri boyutlarda bir kapanış bozukluğu söz konusu ise cerrahi müdahale çözüm olabilir. Dişlerdeki şekilsel kapanış bozukluklarında tedavi büyük oranda koruyucu amaçlıdır. Özellikle gelişme döneminde düzenli ağız kontrolü yapılarak dökülmeyen dişlerin alınması, erken dökülen dişlerin yerini diğer dişlerin doldurmaması için diş sabitlenmesi gibi basit önlemler ile anormal gelişim önlenebilir.

Juen Veteriner Polikliniği

1 | 2 | 3 | 4 | 5
Juen Veteriner Polikliğini

Sitemizde yasal düzenlemelere uygun çerezler kullanmaktayız. Detaylar ile "Aydınlatma ve Rıza Metni" için tıklayınız.