7/24 Veteriner Hekim Destek Hattı Tel: 0212 263 31 10
Anasayfa  >  KÜTÜPHANE > Kedi Bilgileri > KEDİLERİ ANLAMAK VE SEVMEK


Kedileri Anlamak ve Sevmek 05.05.2002İnanılmaz derecede estetik ve çevik haraketlere, tamamen özgür ve bağımsız yapıya ve aynı zamanda bir o kadar da oyunculuk yeteneğine sahip olan kediler, insanları doğal olarak kendilerine hayran bırakmaktadır. Ancak onlara hayran olan ve yıllarca birlikte yaşayan insanlar bile çoğu zaman onları anlamakta ciddi zorluk çekmektedirler.

İstemediği bir durum karşısında onu besleyen ve evini onun rahatına sunan sahibini tırmalaması kedilerin "nankör" lakabını almasına neden olsa da bu davranışı neden ve niçin yaptığı konusu tam olarak açıklanamayan konulardan biridir.

Doğasında var olan avcı kimliğini kaybetmeyen kedilerin, bir çok hareketinin temelinde bu özelliği yatmaktadır. Oyun oynamayı seven ancak oyun sırasında pati atan ve sahibini tırmalayan bir kedi kulağa hiç yabancı gelmiyordur herhalde. Ancak bir kedinin avladığı bir fareyi uzun bir oyun seansından sonra yemesi belki de bu durumun nedenini anlama konusunda bize bir ip ucu verebilir.

Eğer bir kediyle evinizi paylaşmayı düşünüyorsanız öncelikle onun doğasından gelen asi kişiliğini göz önünde tutmalı, evinizin aslında onun evi olduğunu bilmeli ve canı istediği zaman size sokulacağını veya oynayacağını kabul etmelisiniz. Ona rakip olabilecek ikinci bir kediyi eve getiremezsiniz, onun eşyalarını değiştiremezsiniz, onu oyun oynamaya zorlayamazsınız, uykusunda rahatsız edemezsiniz ve en önemlisi kendi evinde istediği gibi dolaşmasını, yatmasını veya uyumasını engelleyemezsiniz. Bütün bu saydıklarımızı baştan kabul etseniz iyi olur, çünkü bunları size nasıl olursa olsun bir şekilde kabul ettirecektir.

Aksi bir durumda kediniz sizi evinde istemeyecektir : )

Juen Veteriner Polikliniği

1 | 2 | 3 | 4 | 5
Juen Veteriner Polikliğini

Sitemizde yasal düzenlemelere uygun çerezler kullanmaktayız. Detaylar ile "Aydınlatma ve Rıza Metni" için tıklayınız.