7/24 Veteriner Hekim Destek Hattı Tel: 0212 263 31 10
Anasayfa  >  KÜTÜPHANE > Kedi Bilgileri > KEDİ VE HAMİLELİK


Kedi ve Hamilelik 21.03.2003Gebelik sırasında en önemli konu beslenmedir. Bu dönemde annenin ihtiyacları çok fazla artacağından dolayı ona verilecek gıdanın özenle seçilmesi ve hekiminiz gerekli görürse vitamin, mineral takviyesi yapılması gerekir. Bu konuda en büyük yardımcınız veteriner hekiminiz olacaktır.

Kilo almasına engel olun. Hamilelik sürecinde artan ihtiyaçların yanı sıra hareketlerindeki azalmaya bağlı olarak yağlanma görülebilir. Bu nedenle ihtiyaçlarını karşılayabileceği dengeli beslenme programı uygulanmalıdır.

Bazı kedilerde hamilelik sırasında mizaç değişikliği olabileceğinden bu tür durumlara karşı hazırlıklı olun ve gerektiğinde veteriner hekiminizden yardım almakta tereddüt etmeyin. 

Hamileliğin seyri sırasında ( 30- 45- 55. günlerde) veteriner hekiminize götürerek hamilelik sürecinin normal olup olmadığını teyit ettirin.

Ultrason bakısı ile yavruların sağlıklı gelişip gelişmediğini ve sayısını öğrenebilirsiniz. Bunun için çiftleşmenin üzerinden en az 27 gün geçmelidir.

Hamilelik sırasında eğer zorunlu bir neden yoksa röntgen ışınlarına maruz bırakmayın. Eğer kullanmak zorunluysa bu, yavrular 50 günlük olduktan sonra olabilir. 

Kedinizin doğum yapacağı yeri önceden belirleyerek oraya alışmasını sağlayınız. Aksi taktirde bir çok örnekte olduğu gibi yerini o seçer ve bu yerde genellikle sizin yatağınız olur.

Kedinize hamilelik sırasında çok daha fazla ilgi ve alaka gösterin.

Eğer yavru sayısını öğrenebildiyseniz şimdiden onlara bir yuva aramaya başlayın. İnanın asla erken sayılmaz.

Daha detaylı bilgi için lütfen tıklayınız...

Juen Veteriner Polikliniği

1 | 2 | 3 | 4 | 5
Juen Veteriner Polikliğini

Sitemizde yasal düzenlemelere uygun çerezler kullanmaktayız. Detaylar ile "Aydınlatma ve Rıza Metni" için tıklayınız.