7/24 Veteriner Hekim Destek Hattı Tel: 0212 263 31 10
Anasayfa  >  KÜTÜPHANE > Kedi Bilgileri > AİLELER İÇİN EN İYİ KÖPEK IRKLARINDAN BAZILARI


Aileler için En İyi Köpek Irklarından Bazıları 26.05.2015Eve yeni bir köpek almak çocuklarınızın sorumluluk alması için veya onları ödüllendirmek için güzel bir hediye olabilir, fakat hangi ırkın sizin aileniz için uygun olduğunu biliyor musunuz ?

Hangi ırkın uygun olduğuna karar verirken bir çok şeyi dikkate almanız gerekir. Örneğin; mizaç, sağlık sorunları, oyunculuk, egzersiz ihtiyacı, çocuklarla anlaşıp anlaşamaması, tüy yapısı gibi. Ayrıca karar verirken yaşadığınız evin boyutunu da göz önüne almalısınız. Çünkü eğer küçük bir eve dev ırk bir köpek alırsanız bir müddet sonra eve sığmayacaksınız demektir.

Aşağıdaki liste ailenize uygun köpeğe karar vermeden önce göz önünde bulundurmanız gereken birkaç ırkı içerir.

1. Golden Retriever

Bir çok aile için en uygun köpek ırkıdır. Bu ırk sabırlıdır, sevgi doludur, sevecendir ve bu nedenle de en çok tercih edilen ve en çok sevilen köpek ırkıdır. Sadık ve sevimli bir aile köpeğidir.

Kolayca eğitilebilir ve isteklidir. Uygun miktarda egzersiz yaptırmanız gereklidir. Egzersiz için her yer onun için uygundur. Ağırlığı 27 - 36 kg arasındadır.

Genel sağlık sorunları arasında, kanser, kalça displazisi, kalp ve göz problemleri sayılabilir.

2. Labrador Retriever

Labrador Retrieverlar sadık, sevgi dolu, şefkatli ve sabırlı olmaları nedeniyle en çok tercih edilen köpek ırkıdır. Kolaylıkla eğitilebilirler ve çocukları çok iyi korurlar. Bu ırkın zeka seviyesi en akıllı köpek ırkları arasında baş sıralarda yer almaktadır.

Labrador Retriever, çok hareketli olduğu için egzersiz ihtiyacı yüksektir. Egzersiz için yeterli zaman mutlaka ayrılmalıdır. Ağırlığı 27 - 34 kg arasındadır.

Labradorların yaygın sağlık sorunları arasında, kalça ve dirsek displazisi ile bazı göz hastalıkları bulunur.

3. Irish Setter

Irish Setter, aktif aileler için çok uygun bir ırktır. Kesinlikle çocuklarla çok iyi anlaşır. Eğlenceli ve enerjik bir köpektir. Ancak egzersizlerine çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu ırk av köpekleri kategorisinde yer alır. Çok iyi koku alırlar ve nereye gittiklerini bilmeden ilgi duydukları kokuyu takip ederler. Bu yüzden oynamak için çitle çevrili alanlar tercih edilmelidir.

Irish Setter, oldukça eğitilebilir bir köpek ırkıdır. Tenis topları ile oynamayı çok severler. Bu ırk küçük ev veya dairede yaşayabilir. Ağırlığı 29 - 34 kg arasındadır.

Irish Setterlerin yaygın sağlık sorunları arasında, epilepsi, hipotiroidi ve hip displazi bulunur.

4. Newfounland

Aileler için en uygun büyük köpek ırklarından biridir. Çok koruyucu, cesur, akıllı, sakin ve nazik bir dev olarak bilinir. Newfoundland, etrafındaki herkesi memnun etmeyi hedefleyen bir ırktır. Bu ırk büyük evler için uygundur. Çünkü ağırlığı 59 - 68 kg arasındadır.

Genel sağlık sorunları, kalça displazisi ve subaortik stenoz denilen bir kalp rahatsızlığıdır.

5. Standart Poodle

Standart Poodle, son derece akıllı, insanlara çok yakın, mutlu ve neşeli bir ırktır. Çok kolay eğitilebilirler. Ağırlığı 20 - 32 kg arasındadır.

Cilt hastalıkları, kalça displazisi, göz problemleri yatkın olduğu hastalıklardır.

6. Bernese Mountain Dog

Bu ırk köpekler çok zekidir. Çocuklara karşı naziktirler. Çocuklar onlarla harika vakit geçirdikleri için birlikte oynamaktan zevk alırlar.

Bernese Mountain Dog, yabancı misafirlere karşı dikkatlidirler. Bu ırkın bir başka özelliği ise kolaylıkla eğitilebilir olmasıdır. Büyük ırklardandır ve ağırlığı 38 - 50 kg arasında olduğu için geniş bir alanda bakılması gerekir.

Bu ırkın yatkın olduğu hastalıklar, kanser, kalça ve dirsek displazisidir.

7. Bichon Frise

Bichon Frise, sevecen, iyi huylu ve genellikle mutlu bir ırktır. Çocuklu aileler için uygundur.. Küçük ırklar sınıfındadir ve ağırlığı ise 3 - 5 kg arasındadır.

Bichon Frise da, en sık görülen sağlık sorunu cilt problemleridir. Günlük fırçalama yapmanız ve bunun yanısıra traş ettirmeniz bu sağlık sorununu aşmanıza yardımcı olur.

8. Collie

Collie ırkı dediğiniz zaman her zaman ilk akla gelen Lessie?dir. Sadık, koruyucu ve ailenin en yakın arkadaşıdır. Bu cinsin üç ayrı çeşidi olmasına rağmen hepsi yumuşak kalpli ve aileler için çok uygun bir ırktır. Bu ırk için en iyi yapacağınız şey bol bol oyun oynamak ve çok sevgi vermektir.

Irkın ciddi sağlık problemleri yoktur. Ağırlığı ise 27 - 34 kg arasındadır.

9. West Highland White Terrier 

Ailesine bağlı ve oldukça sevecen bir ırktır. Eğitimi kolaydır. Yabancılarla genellikle iyi anlaşır. Çocuklarla arası kızdırılmadığı sürece iyidir. Canlı, neşeli köpeklerdir ve kendine güveni yüksektir. Düzenli yürüyüşler ve parkta oyun saatlerinden hoşlanan West Highland, egzersiz programında günlük aksamalardan fazla rahatsız olmaz.

West Highland White Terrier orta büyüklükte bir köpek ırkıdır. Ağırlığı 7 - 10 kg arasındadır.

10. Standard Schnauzer

Standart Schnauzer, güvenilir bir yol arkadaşıdır ve küçük çocuklu aileler için uygundur. Akıllı, girişken ve büyüleyici bir ırktır. Sadece bir kişinin aksine bütün aileye sevgisini verir.

Standart Schnauzer, orta büyüklükte bir köpek ırkıdır. Ağırlığı 14 - 20 kg arasındadır.

Genel olarak sağlıklı bir ırktır. Fakat Kalça displazisi ve küçük göz problemlerine eğilimi vardır.

Juen Veteriner Polikliniği

Juen Veteriner Polikliğini

Sitemizde yasal düzenlemelere uygun çerezler kullanmaktayız. Detaylar ile "Aydınlatma ve Rıza Metni" için tıklayınız.