7/24 Veteriner Hekim Destek Hattı Tel: 0212 263 31 10
Anasayfa  >  SIK SORULAN SORULAR


Hastalıklar

 • Kedim çok iştahsız ne yapabilirim ?

  Kedinizin iştahsızlığı 2 sebepten olabilir. Birincisi kediniz verdiğiniz yemeği beğenmiyor ve yemek seçiyor olabilir, diğeri ise kedinizin her hangi bir rahatsızlığı olması ihtimalidir. Eğer kediniz çevresiyle ilgili, keyfi yerinde ve oyun oynuyor ancak sık sık yemeğinin başına gitmesine rağmen yemek yemiyor ve söyleniyorsa büyük ihtimalle yemek seçiyordur. Eğer aksi bir durum söz konusuysa hemen veteriner hekiminizle görüşün çünkü kediniz hasta olabilir.

 • Kedimin çok fazla tüy dökmesinin sebebi nedir ?

  Bildiğiniz gibi bütün kediler belirli zamanlarda tüylerini değiştirirler. Bu bütün bir yıl içinde azar azar olabileceği gibi mevsimlere bağlı olarak fazla miktarda ve hızlıda olabilir. Özellikle evde yaşayan kediler mevsimlerden çok etkilenmedikleri için dışarıda yaşayan kediye oranla daha fazla tüy değiştirirler. Bu evde yaşayan kediler için normal bir durumdur. Bu dönemlerde mümkün olduğu kadar kedinizi fırçalayınız. Kedinizin diğer tüy dökme sebepleri arasında ise kötü beslenme, deri rahatsızlıkları, bit-pire enfestasyonu, hastalıklar ve stres sayılabilir. Bu ve benzer durumlarda koşullar düzeltilirse tüy dökümüde normal seyrine döner.

 • Kedimin ağzı çok kokuyor. Nasıl önleyebilirim ?

  Kedinizin ağız kokusu açlıkta, ağız içi hastalıklarda, diş problemlerinde ve sindirim bozukluklarında ve bazı viral, bakteriyel, sistemik hastalıklarda ortaya çıkar. Hastalıklar ortadan kaldırılırsa koku da bitecektir. Eğer kedinizin bir hastalığı yok, genel durumu iyi ve yemesinde de bir problemi yoksa ağız kokusu genellikle diş taşlarının sonucunda ortaya çıkar. Veteriner hekiminize götürerek diş taşlarını kontrol ettiriniz, o size ne zaman temizlenmesi gerektiğini söyleyecektir.

 • Kedimin diş temizliğini ne kadar zamanda bir yapmalıyım ?

  Kedilerde diş taşı temizliği genellikle 6 ayda bir yapılır. Bu temizlik süresi bazı kedilerde beslenmeye ve diğer etkenlere bağlı olarak daha erken veya geç olabilir. Bunun zamanlaması konusunda veteriner hekiminiz size yardımcı olacaktır.

 • Kedimin gözlerinde sürekli çapak oluşuyor. Bu normalmidir ?

  Kedinizin gözlerinde normal ortamlarda sabah saatlerinde günde bir kereye mahsus çapaklanma olabilir. Bunları veteriner hekiminizin tavsiye edeceği göz antiseptiği ile temizleyebilirsiniz. Kediniz tozlu, dumanlı, rüzgarlı, soğuk v.b. gibi elverişsiz ortamlardaysa gözleri daha sık çapaklanır. Ayrıca göz hastalıkları ve bazı genel hastalıklarda da gözleri aşırı çapaklanır ve gözyaşı oluşabilir. Bu durumda mutlaka veteriner hekiminize danışmalısınız.


Sitemizde yasal düzenlemelere uygun çerezler kullanmaktayız. Detaylar ile "Aydınlatma ve Rıza Metni" için tıklayınız.