7/24 Veteriner Hekim Destek Hattı Tel: 0212 263 31 10
Anasayfa  >  SIK SORULAN SORULAR


Hastal��klar

 • Köpeğimin gözlerinde sürekli çapak oluşuyor. Bu normalmidir ?

  Özellikle yavru dönemlerinde gözde hafif akıntılar ve çapak oluşumu normal kabul edilebilir. Bunun dışında göz yaşına neden olan başka faktörler de vardır. Bunlar rüzgar, tozlu ortam, hareket halindeki oto camından kafa çıkartmak gibi etkenlerdir. Bunlar genellikle bir iki gün içinde kendiliğinden düzelen problemlerdir. Daha uzun süreli göz akıntıların da veteriner hekiminize danışmanız da fayda vardır. Bir de göz hastalıklarında ve bazı genel durum bozukluklarında oluşan akıntılar vardır ki bunların ayrımını yapmak da veteriner hekiminize düşmektedir.

 • Köpeğimin kulakları çok kokuyor. Bunu nasıl önleyebilirim ?

  Kulak kokusunun çeşitli nedenleri vardır. Bu nedenler arasında kulak içine su kaçması, pisi pisi otunun kulak içine girmesi, sarkık kulaklı köpeklerde kulak kanalının havalanamaması (Cocker, Golden Retriewer) gibi, bazı hastalıklar (ekzama, kulakta oluşabilen iltihaplanmalar, mantar, kulak uyuzu) sayılabilir. Unutmamanız gereken şey türlere göre değişmekle birlikte kulak tedavisi genelde oldukça uzun sürer ve zahmetlidir. Bu nedenle özellikle kulakları hassas bir ırka sahipseniz sık sık kulaklarını kontrol ettirmelisiniz. Mümkünse kendinizde en azından haftada bir kez kulak kepçesini ve parmağınızın ulaşabildiği noktaları temizlemelisiniz. Bu iş için kullanabileceğiniz kulak temizleyici solusyonu veteriner hekiminizden öğrenebilirsiniz.

 • Köpeğim çok iştahsız ne yapabilirim ?

  Yaşına, kilosuna, çevresel şartlara bağlı olarak belirlediğiniz mama miktarını öğün saatlerine dikkat ederek veriniz. Mamayı önünde en fazla 30 dakika bekletin ve daha sonra kaldırarak diğer öğüne kadar başka bir şey vermeyin. Özellikle öğün aralarında ve diğer zamanlarda sofranızdan dilencilik yapmasına izin vermeyin. Veteriner hekiminizle konuşarak çok gerekiyorsa iştahının açılması için vitamin takviyesi yapabilirsiniz.

 • Köpeğimin ağzı çok kokuyor. Nasıl önleyebilirim ?

  Köpeklerin ağız kokularının temel sebebleri arasında diş taşları, diş çürükleri, diş eti hastalıkları, diş eti tümörleri, mide rahatsızlıkları ve beslenme bozuklukları sayılabilir. Ancak genelde en fazla görülen sebep diş taşlarıdır. Bu nedenle 6 ayda bir düzenli olarak köpeğinizin dişlerini kontrol ettirip diş taşı temizliği yaptırmalısınız. Diş temizliği sırasın da zaten varsa diğer ağız problemleride ortaya çıkacak ve onlara yönelik çözümlerde veteriner hekiminiz tarafından yapılacaktır.

 • Köpeğimin diş temizliğini ne kadar zamanda bir yapmalıyım ?

  6 ayda bir dişler kontrol edilip gerekirse diş taşları temizlenmeli, varsa çürükler giderilmelidir. Böylece diş etleride sık sık kontrol edilmiş olur.

 • Köpeğimin dişlerini fırçalamam faydalımıdır ?

  Eğer köpeğiniz izin veriyorsa dişlerini kesinlikle fırçalamalısınız. Bu aynı zaman da daha az diş temizliğine gitmek demektir. Bu da size masrafdan ve zamandan tasarruf ettirir.

 • Köpeğimin dişlerini korumam için ne gerekiyor ?

  Köpeğinizin dişlerini korumak için düzenli aralıklarla diş taşı temizliği yaptırın. Bu köpekden köpeğe değişmekle birlikte ortalama 6 ayda birdir. Ayrıca temizlik sonrası tekrar taş oluşmasını önlemek için dişleri fırçalayabilir ve diş taşı oluşumunu azaltan özel bisküvilerden verebilirsiniz.

  Köpeğinizin sert cisimlerle oynamasına ve onları kemirmesine izin vermeyin. Özellikle taş atıp ondan getirmesini istemeyin. Bu onun dişlerine zarar verecektir.

 • Köpeğimin göz pınarlarının altındaki tüylerde renk değişimi oluyor. Sebebi nedir ?

  Genelde beyaz tüylü köpeklerde görülen bu durum sadece gözyaşı ile ıslanan kılların renk değiştirmesinden ibarettir. Çoğunlukla zararsızdır ve estetik bozukluk dışında bir soruna yol açmaz. Ancak böyle bir durum varsa bu aynı zamanda gözlerde bir rahatsızlık olabileceğinin de göstergesi sayılabileceğinden hekiminize kontrol ettirmenizde fayda vardır.

 • Köpeğim poposunu devamlı yere sürtüyor. Sebebi nedir ?

  Bu durumda ya bir paraziter problem söz konusudur yada anal bezler iltihaplanmış olabilir. Her iki durumda da doktoruna başvurmanız gerekecekdir. Veteriner hekiminiz sorunun çözümünde size yardımcı olacaktır.


Sitemizde yasal düzenlemelere uygun çerezler kullanmaktayız. Detaylar ile "Aydınlatma ve Rıza Metni" için tıklayınız.