7/24 Veteriner Hekim Destek Hattı Tel: 0212 263 31 10
Anasayfa  >  KÜTÜPHANE > Köpek Bilgileri > KÖPEKLERDE TARTAR VE NEDEN OLDUĞU PROBLEMLER


Köpeklerde Tartar ve Neden Olduğu Problemler 29.05.2003Köpeklerde sıkça oluşan diş taşları ağız hastalıkları ve sindirim hastalıklarının şekillenmesinde önemli bir faktördür. Diş taşlarının oluşumunda tükürüğün kimyasal yapısı, beslenme tarzı ve yaş önemli rol oynamaktadır. 

Diş üzerinde plaklar halinde biriken gıda artıklarının tükrüğünde etkisi ile zamanla taşlaşmasıyla oluşan diş taşları sürekli artarak kalın bir tabaka oluşturacak şekilde tüm dişi kaplayabilir. Zamanla diş eti içine doğru ilerleyerek diş ve diş eti arasında boşlukların şekillenmesine de neden olabilir. 

Boşluklarda biriken gıdalar bakterilerin üremesi için iyi bir ortam oluşturur. Bu bölgelerde artan bakteriler ve taşların yarattığı hasara bağlı olarak gingivitis denilen diş eti yangılarının şekillenmesi de kolaylaşır. İlerlemiş olaylarda çevre dokuların etkilenmesiyle birlikte periodontitisin şekillenmesi de mümkündür.

Gingivitisin şekillenmesi sonucu diş ve diş eti arasındaki boşlukların artması, tartarın diş köküne doğru ilerlemesini kolaylaştırır. Bunun sonucunda da zamanla diş etlerinin çekilmesi, diş köklerinin açığa çıkması ve dişte herhangi bir çürüme olmamasına rağmen diş dökülmeleri görülebilir.

Başlangıçta diş eti hizasında hafif sararmalar şeklinde başlayan birikimler zamanla kalınlaşma ve renk değişimi nedeniyle daha belirgin bir hal alır. Bu dönemde salya artışı ve ağız kokusu gibi belirtiler görülebilir. Daha ileri dönemlerde aşırı tartar oluşumuna bağlı olarak çiğneme güçlükleri ve yanağın iç yüzeylerinde sürtünmeye bağlı yaralarda şekillenebilir.

Köpeklerde oldukça sık karşılaşılan diş taşlarının oluşumunu önlemek mümkün olmasada, oluşum hızını yavaşlatmak mümkündür. Özellikle dişlerin fırçalanması büyük fayda sağlar. Ancak bu alışkanlığı yavru dönemlerde kazandırmanız gerekir. Bu amaçla köpeklere özel hazırlanmış diş fırçaları ve diş macunlarını kullanmanız gerekir.

Diş taşlarının oluşumunda beslenme tarzı önemli bir faktördür. Kuru mama ile beslenen köpeklerde, diş taşı oluşumu konserve mama veya ev yemeği ile beslenenlere oranla daha geç olmaktadır. Çünkü kuru mamanın çiğnenmesi sırasında oluşan sürtünmeler diş taşlarının birikimini büyük ölçüde engelleyebilmektedir. Örneğin çiğneme işleminin tek taraflı yapılması kullanılmayan taraftaki dişlerde daha fazla taş oluşumuna neden olur. Bu durum sürtünmenin diş taşı oluşumunu yavaşlatmadaki etkisini daha iyi açıklamaktadır. 

Ayrıca diş taşı oluşumunu önlemeye yönelik olarak hazırlanmış özel diyet mamaların kullanılması da diş taşlarının oluşum sürecinin yavaşlatılmasında ciddi oranda fayda sağlamaktadır.

Özellikle köpeklere kemirmesi için verilen kemikler sürtünme ile diş taşlarının birikimini önlemede bir miktar yardımcı olsa da ne kadar yararlı olduğu tartışmalı bir konudur. Sadece ön dişler ile yapılan bu işlem, arka öğütücü dişler üzerindeki birikimleri hiç bir şekilde engelleyemez.

Genç yaşlarda ileri boyutlarda tartar birikimi az görülen bir olgudur. Ancak yaşın ilerlemesiyle birlikte şekillenen tartar birikimi daha fazla görülmektedir. Bu nedenle diş fırçalaması günlük olarak yapılamayan bir köpeğin ağız sağlığının korunabilmesi için 2 yaşından itibaren düzenli olarak diş taşı kontrollerini yaptırmak gerekir.

Diş taşlarının temizlenmesin de en etkin yöntem özel aletler ile diş taşlarının kırılmasıdır. Bu işlem gerektiği durumlarda sakinleştirici uygulanarak yapılır. Periyodik olarak yaklaşık 6 - 8 ayda bir (gerekirse daha kısa aralıklar ile) yapılan diş taşı temizlikleri köpeğinizin dişlerinin uzun süre korunmasını ve aldığı besinlerden maksimum yaralanmasını kolaylaştırarak sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürmesine katkıda bulunacaktır.

Juen Veteriner Polikliniği

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7
Juen Veteriner Polikliğini

Sitemizde yasal düzenlemelere uygun çerezler kullanmaktayız. Detaylar ile "Aydınlatma ve Rıza Metni" için tıklayınız.